כל מה שאת צריכה לדעת על שבוע 28

מזל טוב! הגעת לחודש השביעי והלידה מתקרבת. פרט להתרגשות ולציפייה את בטח שואלת את עצמך שאלות רבות – אנו מבטיחים להשיב לך על רובן המכריע בכתבה הבאה. נספר לך מה קורה לגופך בחודש ה-28, מה עובר על העובר שלך ואילו בדיקות חשוב שתעשי.   

מה קורה לגוף שלך?

עד השלב הזה של ההיריון גופך עבר שינויים רבים. השינויים בגופך והעלייה במשקל משפיעים על היציבה ועל ההליכה שלך. הבטן הבולטת גורמת לאגן להיות מוטה קדימה, ובאזור הגב התחתון נוצר כיפוף העלול לגרום לכאבים. נעליים שטוחות ונוחות יכולות לעזור לך להפחית את הכאבים.
גם המפרקים שלנו עוברים שינוי, במפרקי אגן הירכיים מתקיימת תנועתיות רחבה. התנועתיות תאפשר לך בעוד מספר שבועות להגדיל את האגן ובכך להקל על הלידה. השינויים במפרקים משפיעים גם על כפות הרגליים ומידת הנעליים שלך יכולה לעלות.

מה קורה לעובר?

מוח העובר מתפתח מהר, כדי לאפשר יכולת לשלוט על הנשימות ועל חום הגוף. שרירי העובר מתחזקים ומוח העצם מתחיל לייצר כדוריות דם אדומות. משקל ממוצע של עובר בשבוע ה-28 הוא 1,250 גרם, ובשליש האחרון להריון איבריו הקטנטנים ימשיכו להתפתח. בשבוע ה-28 תחושי בהגברה של תנועת העובר – סביר להניח שתרגישי אותה כך עד לרגע הלידה.

בדיקות מומלצות לשבוע ה-28

בדיקות דם ובדיקות שתן – שילוב של בדיקות דם ושתן הן הכרחיות בשלב זה של ההריון. בנוסף, אם סוג הדם שלך הוא RH שלילי הרופא המלווה שלך יפנה אותך לבדיקת נוגדנים. אם ממצאי הבדיקה יעידו על נוגדנים שליליים תקבלי זריקת אנטי די, שתגן על העובר שלך מפני אנמיה.

בדיקת העמסת סוכר 50 גרם – בדיקה שמטרתה לבדוק נשים הנמצאות בסיכון לסוכרת הריון. יש לבצע את הבדיקה בין השבועות 24-28. בדיקת העמסת סוכר זו בדיקת סקר – כלומר, היא לא מאתרת סוכרת היריון אלא מרמזת על סיכוי לקיומה. אין צורך לצום לפני שמבצעים אותה. לצורך הבדיקה צריך לשתות 50 גרם סוכר. לאחר שעה של המתנה במרפאה יקחו ממך דגימת דם לצורך בדיקת הסוכר. אם תוצאות הבדיקה ירמזו לסוכרת הריון יפנו אותך לביצוע בדיקת העמסת סוכר של 100 גרם שתאבחן או תשלול סוכרת הריון. 

חיסון נגד שעלת – מומלץ להתחסן בין השבועות 27-36. מטרת החיסון היא ליצור נוגדנים שיעברו לעובר, וישמרו עליו ממחלת השעלת בחודשים הראשונים לחייו. שעלת היא מחלה שיכולה לסכן את חיי התינוק בייחוד בגילאים של חודש עד חצי שנה. סיבוכי המחלה עלולים להיות מסוכנים מאוד והם כוללים: ירידה במשקל, דלקת ריאות ודלקת מוח. הסיבוכים הללו עלולים לגרום למוות לכן חשוב מאוד להתחסן. תוכלו לרכוש את החיסון ללא מרשם רופא ולקבוע תור עם האחות של המרפאה ולבצע אותו.

טיפים לשבוע ה-28

זו תקופה בה את הולכת לעלות במשקל משבוע לשבוע, והעומס על הגב התחתון יגבר. כאבי גב נפוצים מאד בעת ההריון, אבל חשוב שתתייחסי אליהם. נוחי היטב והפחיתי גורמי לחץ נפשי עד כמה שאפשר. שלבי תזונה נכונה ושמרי על פעילות גופנית מדודה. שתי הרבה מים! התייבשות עלולה לגרום לצירים מוקדמים ואפילו ללידה מוקדמת.

תקופת ההריון היא התקופה בה הנשיות שלנו מגיעה לשיאה. בין הדברים החשובים ביותר בשלב הזה של ההריון הוא הנוחות – בגדי הריון נוחים יכולים לסייע לכך לעבור את התקופה הזו בנעימות. לאבישג ארבל יש מעל 500 בגדי הריון והנקה מהממים. נשמח לייעץ ולהתאים לך את הבגד שיגרום לך להרגיש מושלמת.

שתפי מאמר זה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: